VIDEO | Rayo Vallecano – Atletico Madrid 1-1. Andrei Raţiu e pe val în La Liga! A dat pasă de gol VIDEO | Rayo Vallecano – Atletico Madrid 1-1. Andrei Raţiu e pe val în La Liga! A dat pasă de gol
VIDEO | Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre presiunea primului loc. ”Jucătorii sunt foarte supăraţi” VIDEO | Ioan Ovidiu Sabău a vorbit despre presiunea primului loc. ”Jucătorii sunt foarte supăraţi”
VIDEO | Inter - AC Milan 1-2. ”Derby della Madonnina” s-a decis în minutul 89 VIDEO | Inter - AC Milan 1-2. ”Derby della Madonnina” s-a decis în minutul 89
Echipa Europei a câştigat în meciul decisiv Laver Cup Echipa Europei a câştigat în meciul decisiv Laver Cup
VIDEO | ”Nu am pasat, nu am jucat bine”. Semnal de alarmă tras de Costel Gâlcă VIDEO | ”Nu am pasat, nu am jucat bine”. Semnal de alarmă tras de Costel Gâlcă
VIDEO | Nicuşor Bancu, dezamăgit de meciul de pe Cluj Arena. ”Sper să ne revenim cât mai repede” VIDEO | Nicuşor Bancu, dezamăgit de meciul de pe Cluj Arena. ”Sper să ne revenim cât mai repede”

Spania - Anglia 2-1. ”Furiei Roja” e a patra oară campioană continentală!

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 14 iul 2024

Reprezentativa Spaniei a câştigat pentru a patra oară Campionatul European de fotbal, învingând în finala Euro 2024, la Berlin, cu scorul de 2-1, selecţionata Angliei. Ibericii au mai câştigat trofeul în 1964, 2008 şi 2012.

LIVE TEXT | Spania - Anglia 2-1 (Williams 47, Oyarzabal 87  / Palmer 73). Echipele de start:

• Spania: Unai Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Fabian Ruiz, Olmo - Yamal, Morata Williams
  • Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guéhi - Saka, Mainoo, Rice, Shaw - Bellingham, Foden - Kane

Minutul 90+4: Final! Spania bate cu 2-1 şi câştigă EURO 2024!

Minutul 87: GOL Spania! Cucurela centrează pe jos, Oyarzabal se întinde şi reia din 5 metri.

Minutul 73: GOL Anglia! Palmer a tras fără speranţe pentru Simon de la 20 de metri.

Minutul 64: Bellingham încearcă poarta de la distanţă, dar nu cadrează.

Minutul 49: Olmo e aproape de gol, dar şutează puţin pe lângă.

Minutul 47: GOL Spania! Yamal trece prin defensiva adversă şi scoate la Williams, care reia din prima din 7 metri.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45: Foden a tras în forţă direct în braţele lui Simon.

Minutul 28: Ruiz a încercat să îl surprindă pe Pickford, dar portarul englez nu a avut emoţii.

Minutul 11: Stones a respins providenţial mingea trasă de Williams.

----------------------------------

Spania, cea mai „frumoasă” echipă de la EURO

Spania a avut un turneu de vis până în acest moment şi speră să încoroneze performanţa de până acum cu trofeul EURO. „Furia Roja” şi-a câştigat grupa cu maximum de puncte, după ce a le-a învins pe Croaţia, Italia şi Albania, ca mai apoi să defileze în faţa Georgiei cu 4-1.

Spaniolii au trecut cu 2-1 în „sferturi” de Germania, după un meci disputat şi încheiat în 120 de minute, ca în semifinală să învingă Franţa cu acelaşi scor, în urma unei bijuterii semnate de exagerat de tânărul Yamal şi de mijlocaşul care l-a înlocuit pe Pedri, Dani Olmo.

Anglia, cea mai pragmatică echipă de la acest Campionat European

De cealaltă parte, Anglia a încheiat grupa primul loc, dar cu prestaţii sub nivelul aşteptărilor, fapt ce s-a repetat şi în faza „optimilor”, când englezii erau cu gândul la îmbarcarea în avion după ce scorul era 1-0 pentru Slovacia în minutul 90+4. Jude Bellingham a apărut de nicăieri cu o foarfecă senzaţională şi a trimis meciul în prelungiri, acolo unde golul lui Kane a fost de ajuns ca englezii să meargă în „sferturi”.

„Three Lions” nu a impresionat nici în faza „sferturilor” cu Elveţia, dar s-a calificat în urma loviturilor de departajare, unde nu au rata nici măcar una. Semifinala cu Olanda a fost şi meciul în care trupa lui Southgate a jucat cel mai bun fotbal al ei de la acest EURO şi a ajuns în finală după ce a învins „Portocala Mecanică” cu 2-1, graţie reuşitelor lui Kane şi Watkins.

Echipele probabile:

• Spania: Simon; Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella; Ruiz, Rodri, Olmo; Yamal, Morata, Williams
  • Anglia: Pickford; Walker, Stones, Guehi; Saka, Mainoo, Rice, Shaw; Bellingham, Foden; Kane

Se anunţă o finală încinsă între cea mai „frumoasă” echipă de la euro şi cea mai pragmatică formaţiei de la acest European. Ultima întâlnire dintre cele două echipe naţionale a avut loc în Nations League, în 2018, când englezii s-au impus cu 3-2.