Preţuri exorbitante pentru biletele la faza finală a Cupei Davis, unde Rafael Nadal va juca pentru ultima oară Preţuri exorbitante pentru biletele la faza finală a Cupei Davis, unde Rafael Nadal va juca pentru ultima oară
VIDEO | Cipru - România, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima TV! "Tricolorii" au nevoie de cele trei puncte VIDEO | Cipru - România, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima TV! "Tricolorii" au nevoie de cele trei puncte
VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Nations League VIDEO | O nouă seară spectaculoasă în Nations League
Fluier final în meciul dintre Elveţia U21 şi Finlanda U21! Cum se poate califica România U21 la EURO 2025 Fluier final în meciul dintre Elveţia U21 şi Finlanda U21! Cum se poate califica România U21 la EURO 2025
VIDEO | Finală WNBA interzisă cardiacilor! Sabrina Ionescu nu a putut evita înfrângerea istorică VIDEO | Finală WNBA interzisă cardiacilor! Sabrina Ionescu nu a putut evita înfrângerea istorică
VIDEO | Peste 100 de suporteri i-au aşteptat pe "tricolori" la hotel VIDEO | Peste 100 de suporteri i-au aşteptat pe "tricolori" la hotel

VIDEO ǀ Esbjerg - CSM Bucureşti, 32-28! Proaspăta campioană a României păstrează şanse mici să se califice în Final Four

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 30 apr 2023

Update: Vicecampioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia daneză Team Esbjerg, scor 32-28 (17-13), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, transmisă în direct de către Prima Sport 1. Returul, pentru un loc la Turneul F4, va avea loc pe 7 mai, la Bucureşti.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Arntzen (10 goluri) şi Neagu (7) pentru CSM Bucureşti, respectiv Mork (8 goluri) şi Ingstad (6) pentru Team Esbjerg.

Manşa retur se va disputa la Bucureşti, pe 7 mai, pentru un loc la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

CSM Bucureşti s-a calificat direct în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce s-a clasat pe locul 2 în grupa A din competiţie. La finalul fazei grupelor, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, era golgheter, cu 105 goluri marcate. Neagu avea 1.015 goluri în total, în competiţie. După meciul cu Team Esbjerg, Neagu a adunat 112 (1.022 goluri în total).

Vicecampioana en-titre are în palmares trei medalii în Liga Campionilor – aur (2016), bronz (2017 şi 2018).

Tot duminică a evoluat şi campioana Rapid Bucureşti în turul sferturilor de finală ale competiţiei, fiind învinsă pe teren propriu de deţinătoarea trofeului, Vipers, scor 31-25. Returul va avea loc pe 6 mai, în Norvegia.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

În celelalte două partide tur din sferturi, meciurile s-au terminat în felul următor: FTC Budapesta – Metz Handball 26-32 şi Odense Handbold – Gyor 27-29.

Turneul Final 4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

VIDEO ǀ Esbjerg - CSM Bucureşti, ora 17:00, în direct pe Prima Sport 1. Deplasare grea pentru proaspăta campioană a României

CSM Bucureşti începe aventura în sferturile de finală cu o deplasare grea, pe terenul danezelor de la Esbjerg. Partida este duminică, de la o ra 17:00, în direct pe Prima Sport 1.

Cele două formaţii s-au întâlnit sezonul trecut în aceeaşi fază, iar Esbjerg s-a calificat dramatic în Final 4, după un succes cu 26-25 şi o remiză în meciul decisiv, 27-27.

Au rezolvat deja titlul!

CSM Bucureşti, a învins duminică, în deplasare, formaţia Dunărea Brăila, scor 29-24 (15-10), într-un meci jucat în devans la etapa a XXIII-a. Cu 67 de puncte, 15 mai multe decât campioana din 2022, Rapid Bucureşti, şi avantajul rezultatelor directe cu aceasta, CSM Bucureşti obţine al şaselea titlu naţional din propriul palmares.

În minutul 41 al partidei, căpitanul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a fost eliminată cu cartonaş roşu pentru cumul de trei eliminări de câte 2 minute, din care ultimele două le-a primit consecutiv, pentru întârzierea unei repuneri adverse, urmată de gestul de a-i arăta obrazul unui arbitru.

CSM Bucureşti a câştigat al şaselea titlu naţional din propriul palmares. Celelalte cinci titluri au fost câştigate între 2015-2018, respectiv în 2021. Cinci trofee Cupa României şi patru Supercupe mai are în palmares echipa antrenată de Adrian Vasile, iar la nivel european are trei medalii în Liga Campionilor – aur (2016), bronz (2017 şi 2018).